Про проєкт

Даний проєкт має на меті визначити, як змінюються щоденні практики дитинства під впливом COVID-19 в українських містах. Для цього проєктна команда проводить соціо-антропологічне дослідження із застосуванням новітніх методів та підходів (таких як віддалена етнографія, мапування та відеографія самими дітьми).
Результати дослідження дозволять визначити, які зміни відбулись у таких сферах життя дітей, як формальна та неформальна освіта, гра та вільний час, перебування вдома та поза домом, стосунки з рідними та друзями у зв'язку з карантинними обмеженнями, та будуть корисні всім, хто спілкується чи працює з дітьми та для дітей.

Проєкт реалізовано за фінансової підтримки Українського культурного фонду

Проєкт включає проведення соціо-антропологічного дослідження, ведення щоденника дослідження, та публічну презентацію результатів у вигляді аналітичного звіту, презентації спрощеної версії результатів на цьому сайті, а також публічної онлайн презентації у жовтні 2021 року.

Для запитань та пропозицій, пишіть нам на culturalgeos@gmail.com

Далі

Підпишіться та отримайте звіт по проєкту
Loading

Методологія

В фокусі дослідження — щоденне життя дітей трьох вікових груп (9-11, 12-14 та 15-16 років) та їхні трансформації під впливом нових умов (онлайн навчання, соціальна дистанція, хвороби близьких тощо).

Для того, щоб визначити, як COVID-19 вплинув на повсякденне життя дітей
великих українських міст, ми проводимо комплексне дослідження у три етапи, включаючи безпосередньо поглиблене спілкування з дітьми.

Під час кабінетного етапу команда проєкту проводить аналіз наявних досліджень про
дитинство в умовах COVID-19 в Україні та в інших країнах. Етап включає аналіз джерел та літератури з антропології і соціології дитинства, що дозволяє використати актуальні наукові підходи для аналізу емпіричних матеріалів, а також необхідну базу етичних стандартів та вимог для проведення соціологічних та антропологічних досліджень з дітьми.

Якісний етап передбачає проведення антропологічного дослідження дитячих практик серед 30 дітей з Києва, Одеси, Харкова та Львова методом етнографії (віддалена етнографія та глибинне інтерв’ю), що забезпечить глибоке занурення у повсякденні практики дітей та аналіз впливу на них локального культурного контексту. Зважаючи на необхідність соціального дистанціювання, дослідження проводитиметься онлайн (онлайн-екскурсії, відео та онлайн-щоденники). Спілкування відбудеться через зручні канали зв’язку для респондентів, такі як Telegram, Viber та Zoom.

Кількісний етап допоможе перевірити наскільки дані, отримані під час якісного дослідження, характерні для дітей з різних міст України. Так, за допомогою телефонного опитування, проведеного партнером проєкту Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), будуть отримані відповіді від 1000 респондентів віком 9-16 років у великих та середніх містах.

Результати дослідження будуть оприлюднені та розповсюджені серед представників цільових груп у жовтні 2021 року.

Далі

Команда

Тетяна Саніна

Соціологиня, координаторка кабінетного та кількісного етапів

Випускниця НаУКМА, магістрка соціології, керівниця Ресурсного центру для дітей та підлітків «Чародім», тренерка, авторка науково-популярних статей, дослідниця дитинства, сімейна медіаторка, учасниця волонтерського проекту Ліга медіаторів України, супервізорка та менторка медіаторів, членкиня Асоціації сімейних медіаторів України, старша викладачка кафедри соціології НаУКМА, продюсерка кіно- та відеопроектів. Авторка соціально-психологічних романів із серії «Історії медіації».

Сфера інтересів: соціологія дитинства, розвиток емоційного інтелекту, теорія множинного інтелекту, ненасильницьке спілкування (NVC) та відновне правосуддя.

Хобі: соціальні танці (сальса, сон, зук), мінімалістичний біг та вітрильний спорт.

Читати більше

Юлія Соболь

Проєктна менеджерка, дослідниця дитинства

Менеджерка культурних проєктів, організаційна координаторка ГО
"Культурні географії". Починаючи з 2015 року, Юлія активно залучена у сферу культурних та інноваційних освітніх проектів для дітей та підлітків, як співзасновниця ініціативи “Дитячі географії”, що покликана звернути увагу на присутність дітей у міському просторі та надати їм необхідні інструменти для розуміння ключових процесів у місті і суспільстві. Протягом трьох років активної роботи у цьому напрямі було втілено більше 10 унікально створених проектів, які дозволили дітям отримати нові знання та навички у застосуванні мистецьких та дослідницьких методів, у співпраці з провідними культурними інституціями в Україні та за кордоном. Свій диплом, над яким у 2017-18 рр. Юлія працювала на магістерській програмі з соціології та соціальної антропології Центральноєвропейського університету в Будапешті, Угорщина, присвятила “дитячій темі”: дослідженню практик самостійного пересування дітей містом.

Читати більше

Тіна Полек

Антропологиня, координаторка якісного етапу

Кандидатка історичних наук. Співзасновниця ГО “Центр прикладної антропології”, діяльність якої спрямована на проведення актуальних антропологічних досліджень та інституціоналізацію соціокультурної антропології в Україні. Членкиня Європейської Асоціації Соціальних антропологів (EASA - European Association of Social Anthropologists). Бізнес-антропологиня в компанії “Die Kulturtäger”.
Авторка книги “Дитяча книжечка про українські традиції” (Дуліби, 2018, 64 с.), наукових антропологічних досліджень та науково-популярних статей з історії антропології, міської антропології, цифрової антропології, корпоративної антропології тощо. Веде просвітницький україномовний телеграм-канал “Антропологинька”.

Читати більше

Партнери

Проєкт реалізується за фінансової підтримки Українського культурного фонду.

Партнерами проєкту є громадська організація “Культурні географії” та ініціатива “Дитячі географії”; Київський Міжнародний Інститут Соціології; Центр Прикладної Антропології.

Громадська організація “Культурні географії” заснована в 2015 році. Діяльність організації спрямована на підтримку культурної різноманітності й посилення історичної та суспільної ідентичності громадян. Організація ініціює та проводить проєкти у різних куточках України, а також закордоном, залучаючи до участі людей різного віку та соціального профілю методами мистецтва, участі та діалогу.

“Дитячі географії”— ініціатива, з якої почалась діяльність ГО “Культурні географії”. Проєкт створений для взаємодії з дітьми та молоддю з метою розвитку відчуття присутності у міському просторі та включеності дітей у міські процеси, використовуючи крос-дисциплінарні освітні, мистецькі та дослідницькі методи та підходи. Учасниці ініціативи розпочали роботу напряму у 2015 році проведенням літнього урбан-табору для дітей “Маленьке місто, велике місто” та створенням урбан-гри “Гра районів”, й впродовж наступних років розробили та провели унікальні програми для дітей разом з фестивалем 86, Docudays UA, IZone, Код міста та іншими організаціями в багатьох містах України.

Київський міжнародний інститут соціології (ТОВ КМІС) спеціалізується на підготовці та проведенні соціологічних досліджень та діє як аналітичний центр з 1990 року. КМІС входить до провідних дослідницьких асоціацій, зокрема, Соціологічної асоціації України (САУ), Української Асоціації Маркетингу (УАМ), Європейського товариства дослідження громадської думки та маркетингу (ESOMAR), AAPOR (American Association for Public Opinion Research) і WAPOR (World Association for Public Opinion Research). КМІС виконує проекти якісних і кількісних досліджень: за останні роки компанія провела понад 300 фокус-груп, щорічно проводиться 70-80 кількісних досліджень.

Центр Прикладної Антропології – неприбуткова громадська організація, що займається інституціоналізацією соціокультурної антропології в Україні та проводить дослідження спільнот, соціальних процесів та механізмів культурних трансформацій. Застосування «антропологічної оптики» в дослідженнях дозволяє подивитися на суспільне явище з урахуванням культурного контексту, у якому живуть люди, а отже, з’ясувати їхню мотивацію, цінності та стратегії поведінки.

Далі